Uloga Javnih beležnika (NOTARA) u kupoprodaji nepokretnosti
Ne tako davno svi ugovori o kupoprodaji su se overavali u Sudu na pisarnici, iako je to značilo da su samo overeni potpisi ugovornih strana . Od 01.09.2014. godine umesto suda počeli su sa radom notary ili Javni beležnici.
Javni beležnik ili Notar predstavlja završnu reč I proveru ispravnosti ugovora u postupku kupoprodaje nekretnine. Najbitnija aktivnost koju obavlja u vezi sa raspolaganjem nekretninama je overa (solemnizacija) Predugovora ili Ugovora o kupoprodaji.
Notari imaju izuzetno veliku odgovornost pred zakonom te stoga se zna da kada notar overi I solemnizuje Ugovor onda je sama sadržina Ugovora po zakonu.
Dakle, sigurnost je ono što nam notarI omogućavaju u današnje vreme.
Njihova dužnost je da provere kompletnu dokumentaciju koju poseduje vlasnik nepokretnosti I da provere da nekretnina nije već prometovana (zaštita od duple prodaje).
Nakon detaljne provere, notar zakazuje termin overe Predugovora ili Ugovora, a kada stranke pristupe potpisivanju istih, notar čita naglas sadržinu teksta kako bi se otklonile neke eventualne nejasnoće.
Potrebna dokumentacija za proveru prodavca, kupca I nepokretnosti:
Skenirana dokumentacija kojom prodavac dokazuje svoje vlasništvo
List nepokretnosti (notar ima uvid online)
Tekst Predugovora (Ugovora),
Ukoliko ima terete obično traži I uverenje ili rešenje
Očitane licne karte kupca i prodavca
Ako je stan bračna tekovina, izjava o saglasnosti supruge (supruga) za prodaju
Ukoliko neka od stranaka ima punomoćnika, Specijalno punomoćje (overeno I solemnizovano kod Notara).
ŠTA JE SOLEMNIZACIJA?
To je davanje snage javne isprave – privatnoj ispravi koja je Javnom beležniku podneta na potvrđivanje.
Ugovori kojima se raspolaže nepokretnostima moraju biti zaključeni u formi javnobeležničkog zapisa ili mogu biti sačinjeni od strane advokata ili građana, a solemnizovani od strane Javnog beležnika, čime dobijaju karakter javne isprave.
IZVOR: https://beleznik.org/usluge
Više:
“Svi ugovori kojima se vrši promet nepokretnosti moraju biti zaključeni u formi javnobeležnički potvrđene (solemnizovane) isprave, odnosno, u određenim slučajevima predviđenim zakonom – u formi javnobeležničkog zapisa.”
Javnobeležnički potvrđena (solemnizovana) isprava je isprava koja je pripremljena od strane advokata ili samih učesnika u pravnom poslu, koju je javni beležnik potvrdio. Prilikom potvrđivanja isprave o pravnom poslu, javni beležnik ispituje da li stranke imaju pravnu i poslovnu sposobnost koja se traži za preduzimanje tog posla i da li su ovlašćene da preduzmu pravni posao. Takođe, javni beležnik je dužan da objasni strankama smisao pravnog posla, da im ukaže na njegove posledice i da ispita da li je pravni posao dozvoljen, odnosno da utvrdi da nije u suprotnosti sa prinudnim propisima, javnim poretkom i dobrim običajima. Solemnizacionom klauzulom javni beležnik potvrđuje da je strankama u njegovom prisustvu pročitana isprava, da su one izjavile da ta isprava u svemu i potpuno odgovara njihovoj volji i da su je svojeručno potpisale. Potvrđivanjem, isprave dobijaju karakter javne isprave.
U obliku javnobeležnički potvrđene (solemnizovane) isprave, pored ugovora o prometu nepokretnosti, zaključuju se i ugovori o hipoteci i založne izjave, ukoliko ne predstavljaju izvršnu ispravu i ukoliko se na osnovu njih ne može sprovesti vansudski postupak namirenja, kao i ugovori kojima se zasnivaju stvarne i lične službenosti, nasledničke izjave i slično.
Javnobeležnički zapis je isprava o pravnom poslu koja je u celosti sačinjena od strane javnog beležnika. U formi javnobeležničkog zapisa obavezno se zaključuju ugovori o raspolaganju nepokretnostima poslovno nesposobnih lica, sporazumi o zakonskom izdržavanju, te ugovor o hipoteci i založna izjava koji su sačinjeni u skladu sa odredbama Zakona o hipoteci koje uređuju vansudski postupak namirenja i koji predstavljaju izvršnu ispravu.
Pravni posao koji ne bi bio zaključen u zakonom predviđenoj formi ne proizvodi pravna dejstva (na primer – ugovor o poklonu nepokretnosti na kome su se stranke svojeručno potpisale, a koji nije potvrđen od strane javnog beležnika – ne proizvodi pravno dejstvo)
Pravne usluge koje pružaju javni beležnici ne završavaju se potvrđivanjem ili sačinjavanjem ugovora kojim se vrši promet nepokretnosti. Naime, nakon sačinjavanja ili potvrđivanja isprave koja dovodi do promene u registru nepokretnosti (kupoprodaja, poklon, razmena deoba…) javni beležnik, najkasnije u roku od 24 sata istu dostavlja elektronskim putem registru nepokretnosti. Značaj ovog postupka za same stranke je ogroman – dvostruke prodaje nepokretnosti (koje nisu bile retkost) ili prevare su praktično nemoguće. Takođe, javni beležnici za sve građane čija poreska obaveza u vezi prometa, poklona ili nasleđivanja nepokretnosti nastaje kod javnog beležnika, elektronski dostavljaju ispravu ili odluku, izjašnjenja i podatke od značaja za utvrđivanje poreske obaveze Poreskoj upravi i organima lokalne poreske administracije, koji po službenoj dužnosti utvrđuju poresku obavezu.”
urednik Radmila Radošević